nieruchomosci: 5 stycznia 2010, 10:48 ! . 8440

Mieszkania z duszą

Awans życiowy i nobilitacja - czy też niefortunna decyzja i spore koszty? Która z tych dwóch myśli częściej towarzyszy nabywcom lokali mieszkalnych, usytuowanych w wiekowych kamienicach w centrach miast?

Oczywiście sporo zależy od naszych oczekiwań, upodobań i gustów oraz od tego, czy naszą decyzję poprzedziła wnikliwa analiza tematu i czy posiedliśmy konkretną wiedzę dotyczącą tego typu nieruchomości. Kupując lokal w kamienicy najbezpieczniej będzie, gdy skorzystamy z porad fachowca, który problem nam rozjaśni i dokładnie zbada sytuację prawną i techniczną naszego potencjalnego nabytku. Pierwszą kwestią do zbadania jest to - co kupujemy, a więc czy nasze mieszkanie jest wydzielonym lokalem mieszkalnym z udziałem w gruncie i częściach wspólnych, czy też będziemy nabywać udział w kamienicy, który stanowi wielkość ułamkową. Trudno w takim przypadku dostrzec granice swojego posiadania, gdyż każdy ze współwłaścicieli kamienicy w równym dla siebie ułamku jest właścicielem swojej jak i naszej części. Wydzielenie konkretnego lokalu w drugim przypadku to sprawa wymagająca sporego zachodu, wydatków i czasu jaki musimy na to poświęcić, o ile oczywiście uzyskamy zgodę pozostałych właścicieli. Następną kwestią wymagającą naszej rozwagi jest stan techniczny nie tylko naszego lokalu, który czasem wymaga sporych nakładów (remont w tym założenie lub modernizacja c.o.) , ale również stan techniczny całej kamienicy. Musimy dokładnie wiedzieć jakie nakłady czekają na nas w związku z zakupem tego typu lokalu, a także jaki będzie nasz wkład w utrzymanie całego obiektu. Dobrze jeżeli kupujemy mieszkanie w świeżo wyremontowanej kamienicy. Gorzej jeżeli remonty są zaplanowane na najbliższą przyszłość, a na nas jako na nowych właścicielach, od pierwszych dni będzie ciążyło zobowiązanie finansowe. Remont dachu, elewacji czy ocieplenie budynku to koszt nie bagatela. Tym trudniej i drożej jest wtedy, gdy budynek jak to zazwyczaj bywa podlega z racji swojego wieku pod miejskiego lub wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wówczas wszystkie remonty i renowacje muszą odbywać się pod kontrolą konserwatora, a do tego z zastosowaniem ściśle określonych materiałów i technologii. Wbrew pozorom ważne jest także dopasowanie się finansowe i mentalne do pozostałych współwłaścicieli kamienicy jako, że będziemy musieli razem z nimi podejmować poważne decyzje dotyczące naszej „małej wspólnoty”.

Jednak z chwilą, kiedy przeanalizujemy wszystkie powyższe aspekty i podejmiemy decyzję o kupnie, pozostaje już tylko nasze zadowolenie i radość. Bo przecież - zainwestowaliśmy nasze oszczędności w kamienicy, a ceny kamienic zawsze rosną – więc inwestycja na pewno udana. Wybierając ofertę zakupu mieszkania w kamienicy zarabiamy nie tylko dla tego, że stale rośnie jego cena, ale również dla tego że jesteśmy „panami” samych siebie i nie musimy uiszczać żadnych opłat czynszowych związanych z eksploatacją lokalu. Już w stosunku rocznym są to spore oszczędności, a przeliczając na lata oszczędzamy spore kwoty. Często też wraz zakupem mieszkania zyskujemy możliwość korzystania z ogródka i miejsca parkingowego, a to już spory luksus. Poza tym jesteśmy w samym sercu miasta, gdzie do pracy, szkoły i urzędów blisko – oszczędzamy więc sporo czasu i pieniędzy na dojazdy. Przede wszystkim zaś nasz lokal prócz świetnej lokalizacji posiada przestrzeń, duży metraż i ogromny potencjał architektoniczny, a także niepowtarzalny klimat i nietuzinkowość, a przecież o to właśnie chodzi, gdy myślimy o życiowej zmianie na lepsze.

Mirella Przybyło Chmielewska

PM Nieruchomości Rybnik

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się by móc skomentować ten wpis.

Profil

Analityk: nieruchomosci

  • + statystyki

  • + o sobie

Shoutbox: nieruchomosci

Twoja przeglądarka ma niezainstalowany plugin Adobe Flash Player lub wyłączoną obsługę jezyka Javascript. Musisz poprawić powyższe by poprawnie wyświetlić zawartość tej strony.

« Archiwum: Wrzesień 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
212223242526 27
282930