nieruchomosci: 15 listopada 2009, 15:12 ! . 20637

Cena, a wartość rynkowa mieszkania

"..cena mieszkania podana w akcie notarialnym, niekoniecznie musi być zgodna z jego wartością rynkową, ale wówczas możemy spodziewać się wezwania „na dywanik” do urzędu skarbowego."

Nierzadko zdarza się, że jakiś czas po zawarciu aktu notarialnego i kupnie mieszkania, dostajemy wezwanie do urzędu skarbowego, który żąda wyjaśnień, dlaczego cena w akcie notarialnym odbiega od wartości rynkowej kupionej nieruchomości. Wezwanie urzędu skarbowego jest wynika z faktu, że zarówno z ustawy o podatku dochodowym jak i z ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, ,że w przypadku kupna, nabycia w spadku lub w drodze darowizny jakiejkolwiek nieruchomości, zobowiązani jesteśmy zapłacić podatek dochodowy lub podatek spadkowy. Podstawą do jego naliczenia jest wartość rynkowa nieruchomości, a nie jej cena. Do pobrania podatku od czynności cywilno prawnych, w przypadku kupna,

zobowiązany jest notariusz. Jeżeli w akcie notarialnym jest oświadczenie stron umowy, że cena sprzedaży odpowiada wartości rynkowej, notariusz pobiera podatek w wysokości 2% od ceny sprzedaży. Odpisy każdego aktu notarialnego, wysyłane są do urzędu skarbowego i jeżeli kontrolujący urzędnik stwierdzi, że jego zdanie cena odbiega od wartości rynkowej, ma prawo wezwać kupującego i poprosić o wyjaśnienie tej rozbieżności.

Cena mieszkania, w zależności od tego kim są dla siebie strony umowy, albo od tego w jakiej sytuacji znajduje się sprzedający, może znacznie odbiegać od jej wartości. Jest to uzasadnione w przypadku, gdy np. transakcja zawierana jest „w rodzinie”, albo sprzedający jest zadłużony i opłaca mu się sprzedać tanio, ale szybko. Tymczasem podatek jest obliczany od wartości rynkowej.

Zgodnie z ustawową definicją:

„.... Wartość rynkową rzeczy i praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia zawarcia umowy sprzedaży...” (w przypadku spadku uwzględnia się stan rynku z dnia śmierci spadkodawcy - red.)

Urzędnicy skarbowi posiadają na własny użytek analizy średnich cen mieszkań na danym terenie

i na tym opierają swą wiedzę o „przeciętnej cenie”. Wiedza ta jest jednak mocno ułomna, gdyż analizy te nie uwzględniają wystarczająco szczegółów określonych w definicji, czyli:

„...tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia...”

Analitycy skarbowi, nie mają tej wiedzy, więc najczęściej określają jakiś przedział cen minimum - maximum i jeżeli cena w akcie mieści się w tym zakresie, kontrolujący urzędnik zamyka sprawę.

Nikt jednak nie kocha płacenia podatków więc bywa, że dochodzi do sporu pomiędzy urzędem,

a podatnikiem. W takim przypadku mamy następujące możliwości rozwiązania sporu:

- przedstawić argumenty, dowody, uprawdopodobniające niższą niż wartość cenę;

- zaakceptować zastrzeżenia urzędnika i dopłacić podatek;

- wezwać rzeczoznawcę majątkowego, aby określił wartość rynkową;

Warto więc, mając wiedzę o tych mechanizmach poboru podatków, już na etapie podpisywania umowy sprzedaży zastanowić się, czy cena pokrywa się z definicją wartości rynkowej i jeżeli jest niższa, poprosić notariusza, aby pobrał podatek od zadeklarowanej wartości rynkowej. Wówczas nie będziemy wzywani na wyjaśnienia do urzędu.

Jeżeli wiedzy tej nie mamy, możemy nie czekając na wezwanie udać się do urzędu skarbowego, poprosić o sprawdzenie transakcji. Jeżeli wyniknie różnica do dopłacenia, unikniemy wtedy odsetek za zwłokę.

~anonim • 17 maja 2010, 10:52 !

Urzędy Skarbowe jak ślepe konie po najmniejszej linii oporu posługują się przestarzałymi katalogami wyceny mieszkań wg wartości rynkowej ( kiedy aktualizowano te katalogi wg, których analizuje się wartość mieszkania?) Pytam dlaczego U.S. nie reaguje natychmiast po otrzymaniu aktu notarialnego tylko po dłuższym czasie wtedy kiedy mieszkanie "ruina " doporwadzone jest do stanu używalności ? i wówczas przysyłają swojego rzeczoznawcę, który widzi mieszkanie już wyremontowane, co robi wrażenie a poza tym rzeczoznawca powinien być osobą neutralną ( wiadomo o co mi chodzi) Na logikę przeciętnego Polaka w głowie się nie mieści żeby przypisywać taką samą wartość rynkową dla mieszkania z tego samego terenu , tego samego gatunku, w którym po odświeżeniu ścian można zamieszkać w stosunku do mieszkania, gdzie w moim przypadku musiałem włożyć bardzo dużo swojej pracy, żeby było taniej , poniosłem bardzo duże nakłady finansowena materiały. U.S. nie bierą kompletnie pod uwagę stopnia zużycia mieszkania oraz ich stanu. Jestem w tej chwili w sporze z Urzędem Skarbowym w Szczecinie, gdzie przedłożyłem możliwe do sprawy dowody na to, że moje mieszkanie po włożeniu dużej gotówki może teraz ma taką wartość od jakiej U.S. nakazał mi zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. Jestem ogromnie rozgoryczony że żyję w chorym Państwie!

Brak awatara

~anonim • 12 listopada 2010, 22:08 !

Ja teraz wiem jak próbuje się załtać tzw. dziuę budżetową :))). Kupiłem w kwietniu 2006 mieszkanie - 3 pokoje plus kuchnia , kibelek na półpiętrze , bez łazienki do generalnego remontu. W akcie notarialnym zaznaczone było - do generalnego remontu. Nie będę wyliczał co trzeba było zrobić . Szkoda klawiatury :) Kilka dni temu dostałem pismo z us ,że wartość mieszkania które kupiłem może być zaniżona. Mam udowodnić ,napisać jak wyglądało mieszkanie w dniu zakupu.

Szlag mnie trafia. Wszystkie dokumenty kupujący i sprzedający składał w 2006 w kwietniu. Ręce opadowywują ;) Wiecie co ? Nie boję się jakiejś tam Pani inspektor ;) jak zwał tak zawał. Boję się siebie , że się wkużwię na jej parcie na prowizję i przegryzę jej gardło. ;)

Brak awatara

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się by móc skomentować ten wpis.

Profil

Analityk: nieruchomosci

  • + statystyki

  • + o sobie

Shoutbox: nieruchomosci

Twoja przeglądarka ma niezainstalowany plugin Adobe Flash Player lub wyłączoną obsługę jezyka Javascript. Musisz poprawić powyższe by poprawnie wyświetlić zawartość tej strony.

« Archiwum: Wrzesień 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
212223242526 27
282930